Acquisition Account Manager, MLE- Bucuresti

Aggregate function:  Vodafone Business
Business Area:  Local Vodafone Business Unit
Posting Country:  Romania
Date Posted:  7 Sep 2024
Full Time / Part Time:  Full Time
Contract Type:  Permanent

At Vodafone, we’re working hard to build a better future. A more connected, inclusive and sustainable world. As a dynamic global community, it's our human spirit, together with technology, that empowers us to achieve this.

We challenge and innovate in order to connect people, businesses, and communities across the world. Delighting our customers and earning their loyalty drive us, and we experiment, learn fast and get it done, together.

With us, you can be truly be yourself and belong, share inspiration, embrace new opportunities, thrive, and make a real difference.

Activitatile in care te vei implica:

Rolul postului:

  • Identifica prospecti non VDF si dezvolta relatii win/win cu clientii noi in vederea maririi bazei de clienti a Vodafone si a cresterii volumelor de vanzari.
  • Gestioneaza relatii tip win/win cu clientii noi MLE cu scopul de a creste vanzarile Vodafone si profitabilitatea clientilor.
  • Castiga cota de piata si aduce valoare prin depasirea targeturilor, sustinuta de  asigurarea unei experiente bazata pe incredere si parteneriat.

Responsabilități principale:

  • Achizitie noi clienti de la competitie in vederea asigurarii succesului strategiei VBU.
  • Monitorizare activitatea competitiei si tendintele pietei in vederea sustinerii cresterii continue a pozitiei Vodafone ca Partener de tehnologie.
  • Construire de  relatii puternice, de lunga durata cu prospectii si cunoastere a planurilor de viitor ale clientilor in legatura cu dezvolatrea afacerilor acestora, in vederea vanzarii solutiilor Vodafone si a cresterii satisfactiei clientului.
  • Intelegere a modului in care competitia gestioneaza relatia cu prospectii sai si construieste o strategie de ofertare si portare la Vodafone.
  • Crestere numar conturi si marketshare in regiunea in care isi desfasoara activitatea.

Dezvoltarea prospectilor:

  • Cunoasterea persoanelor de decizie din conducerea firmelor si stabilirea de relatii bazate pe incredere cu acestea.
  • Vizitarea prospectilor cu recurenta, in functie de strategia de vanzare specifica   fiecarui cont in parte.
  • Promovarea si vanzarea serviciilor mobile si fixe, a solutiilor IOT&ICT potrivite conditiilor de piata si obiectivelor companiei, prin abordare consultativa a prospectilor.
  • Identificarea oportunitatilor de business prin invatarea si intelegerea nevoilor de comunicatii si de afaceri ale prospectilor.
  • Dezvoltarea de relatii win/win cu prospectii cu scopul de a creste valoarea portofoliului.
  • Atingerea targeturilor individuale comunicate, adresand intreaga gama de produse/servicii.

Orientare catre client si abilitati

  • Intelegerea a ceea ce determina satisfactia clientului, arata flexibilitate in adaptarea planurilor de actiune cerintelor pietei.
  • Gestionarea unui mediu in schimbare.
  • Abilitati de comunicare de impact.
  • Abilitati de a recunoaste factorii de decizie si influenta; construieste relatii eficiente, inauntrul si in afara companiei.

E job-ul potrivit pentru tine daca ai:

Competențe, cunoștințe și experiență:

  • Limba engleza nivel avansat.
  • MS Office: Word, Excel, Power Point, E-mail, Salesforce.com.

Abilitati de vanzare:

  • Negociere: foloseste o abordare structurata pentru a atinge acorduri benefice pentru client si pentru Vodafone.
  • Vanzare de solutii: construieste si vinde solutii viabile prin analiza nevoilor si a obiectivelor de business.

Managementul contului:

  • Planificare:  urmareste o abordare structurata pentru a gestiona atat conturile noi, cat si pe cele existente.
  • Managementul Relatiei: stabileste si dezvolta relatii interne si externe.

Customer Insights:

  • Client, Piata si Segment: dezvolta cunoasterea si intelegerea clientilor, a concurentei relevante si a dinamicii pietei pentru a putea ajuta in diferentierea Vodafone.
  • Financiar si Comercial: intelege impactul solutiilor Vodafone in indicatorii financiari cheie  ai clientilor pentru a le pozitiona beneficiile.

Orientarea catre rezultate

  • Nivelul Managing Self: demonstreaza comportamente aliniate cu modelul Vodafone, isi asuma responsabilitatea pentru actiunile sale.

Certificări tehnice/profesionale necesare:

  • 1-2 ani experienta in vanzari.
  • 1 an experienta in vanzari directe, B2B(O mai mare experienta in vanzari poate substitui cerintele legate de cursuri si certificari).
  • Studii superioare finalizate
  • Alte cursuri  de pregatire , preferabil de vanzari.
  • Permis de conducere categoria B.

Conditii de munca:

  • Foloseste masina de companie.
  • Calatoreste intensiv pe o raza de pana la 250 km vs localitatea de domiciu.
  • Activitate de birou.

Ce iti oferim?

Alătură-te echipei Vodafone și bucură-te de:

  • Un regim de lucru hibrid;
  • Masina de serviciu;
  • Abonament nelimitat (voce și date) pentru telefonul tău & voucher pentru un telefon de ultimă generație;
  • Discount-uri speciale la produsele Vodafone și oferte Friends & Family;
  • Asigurare medicală, de viață și pentru intervenții chirurgicale;
  • Un plan de asigurări și pachete medicale suplimentare pentru tine și familia ta;
  • Tichete de masă pentru cumpărături sau un prânz fun cu colegii la birou;
  • Abonament Bookster pentru lecturi nelimitate;
  • Tarife preferențiale la sala de sport;
  • Programe de dezvoltare profesională și leadership;
  • Evenimente interne de Wellbeing & Recognition;
  • Extra-zile de concediu pentru evenimente speciale.

Vodafone is committed to attracting, developing and retaining the very best people by offering a motivating and inclusive workplace in which talent is truly recognised and rewarded. We are committed to promoting Inclusion for All with the belief that diversity plays an important role in the success of our business. We actively encourage everyone to consider becoming a part of our journey.