Bid Manager

Aggregate function:  Vodafone Business
Business Area:  Local Vodafone Business Unit
Posting Country:  Romania
Date Posted:  16 Oct 2024
Full Time / Part Time:  Full Time
Contract Type:  Permanent

At Vodafone, we’re working hard to build a better future. A more connected, inclusive and sustainable world. As a dynamic global community, it's our human spirit, together with technology, that empowers us to achieve this.

We challenge and innovate in order to connect people, businesses, and communities across the world. Delighting our customers and earning their loyalty drive us, and we experiment, learn fast and get it done, together.

With us, you can be truly be yourself and belong, share inspiration, embrace new opportunities, thrive, and make a real difference.

Activitatile in care te vei implica:

  • Bid Manager-ul este responsabil de managementului end2end al unei licitatii, inclusiv stabilirea strategiei, proiectarea, implicarea resurselor potrivite, obținerea aprobărilor și pregătirea draft-urilor pentru ofertele tehnice si comerciale, atat pentru pentru serviciile de telecomunicatii, cat si pentru serviciile IOT&ICT conforme cu strategia Vodafone Romania.
  • Rolul de Bid Manager acopera atat zona clientilor publici (proceduri care au la baza legislatia nationala), cat si zona clientilor privati, prin oportunități globale de tip RFQ sau RFP, după cum este necesar.

Responsabilitati principale:

Gestionarea E2E pentru a livra o oferta finala de calitate la licitație:

  • Analizeaza documentația ofertei pentru licitații; obține resursele potrivite pentru ofertă, comunica echipei de gestionare a ofertelor structura de răspuns și aloca responsabilitățille și termenele pentru a permite consolidarea propunerii finale, în conformitate cu procesul de licitație documentat;
  • Stabileste impreuna cu echipa de proiect o strategie de licitare customizata și obține aprobarea acesteia din partea echipei de management, în conformitate cu procesul de guvernanță a ofertelor, implica parteneri / canale care pot fi un factor (susținător, contribuitor sau client intermediar) în câștigarea ofertei;
  • Coordonează procesul de aprobare a ofertelor prin construirea unui business case pentru fiecare ofertă, se asigura ca exista sign-off-ul de aprobare în conformitate cu procesul de guvernanță a ofertelor (procedura de pricing);
  • Oferă suport tehnic și comercial în timpul prezentării ofertei.

Elaboreaza și stabileste un calendar al procesului de licitatii publice cu repere- cheie, monitorizeaza și revizuieste calendarul în mod regulat:

  • Comunica update-urile întregii echipe implicate (sales& presales) in ceea ce priveste clarificările și impactul acestora, asigurand o comunicare eficienta in cadrul echipei;
  • Responsabil cu calendarul procedurilor și a listei de taskuri de rezolvat, responsabil cu gestionarea zilnică (project management) a statusului unui bid; asigură gestionarea și rezolvarea problemelor apărute în timpul licitațiilor;
  • Monitorizează și raportează progresul general al bid-urilor, pregătește un material de informare privind statusul pentru echipa de management.

Managementul echipei de proiect:

  • Colaborează cu departamentele interne: juridic, financiar, tehnic și entități externe (parteneri) pentru a facilita realizarea celor mai profitabile proiecte de implementare a ofertelor.

E job-ul potrivit pentru tine daca:

  • Ai experiență demonstrabila de min. 3 ani in pregătirea calificarii, a ofertelor comerciale și tehnice și in managementul proiectelor pentru servicii complexe de comunicare și IT pentru sectoarele private și publice;
  • Iti place lucrul în echipă - ai capacitatea de a lucra în cadrul echipelor cross-funtionale și de a conduce echipa de proiect pentru a atinge obiectivele companiei;
  • Management de proiect - ai abilitatea de a gestiona mai multe proiecte în paralel la timp și in buget;
  • Auto-management - ai abilitatea de a lucra eficient într-un mediu dinamic și în continuă schimbare (internă și externă);
  • Detii abilități organizatorice excelente și atenție la detalii;
  • Detii abilități superioare de scriere, editare și corectură, experiență de prezentare si extragere a informatiilor relevante pentru raportare;
  • Esti fluent în limba engleză;
  • Detii competențe PC: o buna cunostinta a suitei Microsoft Office si Adobe Professional;
  • Ai o buna cunoastere si intelegere a legislatiei achizitiilor publice in vigoare.

Certificare PMP- nice to have.

Certificari tehnice/profesionale necesare:

  • Diploma de licenta;
  • Traininguri in domeniul legislatiei achizitiilor publice.

Ce iti oferim?

Alătură-te echipei Vodafone și bucură-te de:

Un regim de lucru hibrid;
Abonament nelimitat (voce și date) pentru telefonul tău & voucher pentru un telefon de ultimă generație;
Discount-uri speciale la produsele Vodafone și oferte Friends & Family;
Asigurare medicală, de viață și pentru intervenții chirurgicale;
Un plan de asigurări și pachete medicale suplimentare pentru tine și familia ta;
Tichete de masă pentru cumpărături sau un prânz fun cu colegii la birou;
Abonament Bookster pentru lecturi nelimitate;
Tarife preferențiale la sala de sport;
Programe de dezvoltare profesională și leadership;
Evenimente interne de Wellbeing & Recognition;
Extra-zile de concediu pentru evenimente speciale.

Vodafone is committed to attracting, developing and retaining the very best people by offering a motivating and inclusive workplace in which talent is truly recognised and rewarded. We are committed to promoting Inclusion for All with the belief that diversity plays an important role in the success of our business. We actively encourage everyone to consider becoming a part of our journey.